Nors dažnai šeimose dukros būna tiesiog prilipusios prie jas dievinančių tėčių, tačiau ateina metas, kai būtent mamos buvimas šalia ir atviri pokalbiai padeda be streso pereiti iš vaikystės į paauglystę. Kada ir apie ką mamoms būtina pasikalbėti su dukromis?
Kada?
Anot psichologės Eglės Šekštelienės, pirmasis pokalbis apie kūno pokyčius turėtų vykti su 5 m. mergaite. „Tokio amžiaus mergaitės labai stebi mamą, domisi, kodėl ji su liemenėle, lygina savo kūną su mamos. Pats metas paaiškinti, kad ir jai paaugus reikės liemenėles, nes taps moterimi. Jau reikėtų vaikiška forma užsiminti apie tai, kad kai bus didesnė, pradės kraujuoti – prasidės menstruacijos ir ji galės turėti vaikų. Jei dukrytė turės klausimų, atsakykite į juos, tačiau pernelyg detalia informacija neapkraukite, – pataria specialistė. – Antras, detalesnis pokalbis su dukra turėtų įvykti jai pradėjus lankyti pradinę mokyklą.
Būdamos antrokės, mergaitės jau nemažai žino iš aplinkos, anksčiau bręstančioms ima ryškėti pirmieji brandos požymiai (padidėja kūno plaukuotumas, jų atsiranda pažastyse, gaktos srityje, kai kurioms ima formuotis krūtys), todėl metas pakalbėti apie fiziologiją. Ankstyvosios brandos mergaitėms menstruacijos prasideda nuo 9–11 m. (stambesnėms mergaitėms anksčiau). Vidutiniškai 9 m. pradeda didėti kiaušidės, 11 m. – gimda, ima apvalėti klubai, padidėja dubuo. Svarbu ne tik įvardinti pasikeitimus, bet ir pabrėžti, kad tai normalu. Kūnas augs į aukštį ir plotį ir dėl to visai nereikia nerimauti.“
„Tos“ dienos
Tenka pripažinti, kad menstruacijos iš vėžių išmuša ir suaugusias moteris – maudžia pilvą, skauda galvą, kinta apetitas, nuotaikos šokinėja… Apie visus šiuos nemalonius simptomus dukrai reikia pasakyti dar prieš pirmąsias mėnesines, kad ji neišsigąstų, jei patirs vieną ar kelis išvardintus dalykus. „Jei pati jaučiatės netvirtai, dukrai duokite paskaityti specialios vaikams skirtos literatūros. Lytiniam švietimui skirtose knygelėse viskas detaliai ir suprantamai paaiškinta, tai pat parodyta iliustracijomis. Tokią knygelę dukrai duokite pati ir paraginkite perskaičius drauge padiskutuoti, aptarti jau kilusius klausimus. Labai suartina mamos pasakojimas apie jos pirmąsias menstruacijas, prisiminimai, iš kur ji sužinojo rūpimą informaciją, – kalba E. Šekštelienė. – Kartu reiktų aptarti ir higienos dalykus. Pabrėžti, kad tomis dienomis ypač reikia laikytis švaros – praustis bent du kartus per dieną, kas kelios valandos keisti higieninius įklotus. Pasirūpinkite, kad atsarginių priemonių visuomet turėtų su savimi, nes pradžioje menstruacijos bus nereguliarios ir sunku bus apskaičiuoti tikslią dieną, kada jos pasikartos kitą mėnesį.“
Pirkti liemenėlės
8–14 m. mergaitėms pradeda augti krūtys, nors jos visiškai susiformuoja tik 18–19 m. Vos ėmus formuotis krūtims, nemaža dalis mergaičių ima nejaukiai jaustis dėl to, kaip jos atrodo, todėl mama turi paaiškinti, kad krūtys auga palaipsniui ir tikrąją savo formą bei dydį pasieks per keletą metų. Daugeliui mergaičių krūtinės sritį vasarą jau nuo mažumės pridengiame vientisais ar atskirais maudymosi kostiumėliais, todėl turėtume suprasti, kad pradėjus formuotis krūtinei jai nejauku bus be liemenėlės, nors jos pagrindinė funkcija – prilaikymas – dar ir nėra būtina. Pirmąją liemenėlę dukrai pirkite drauge. Tiesa, šia proga į parduotuvę vykite tik dviese. Tėčio ar brolio, kurie nekantriai mindžikuos prie matavimosi kabinų, geriau nebūtų. Ramiai apžiūrėkite mergaitėms skirtas liemenėles, leiskite dukrai pačiai išsirinkti spalvas ir raštus, paaiškinkite apie petnešėlių funkciją, natūralių medžiagų pranašumą ir kt. Leiskite neskubant pasimatuoti keletą skirtingų modelių liemenėlių, patarkite pasukioti pečius, pakilnoti rankas, kas įsitikintų, jog išrinktas rūbelis tikrai patogus. Suprantama, pirmoji liemenėlė neturėtų būti su pakietinimais ar lankeliais, tik medžiaginė iš natūralaus, orui laidaus audinio, pernelyg nesuveržta, kad netrikdytų kraujotakos. Iškart įsigykite dvi ar tris panašaus tinkamo modelio liemenėles, kad būtų pamaina skalbiant, taip pat būtų galima pasirinkti tinkančią po skirtingų spalvų drabužiais.
Meilė ir kitos bėdos
„Ši tema labai jautri. Paauglė gali ir nesidalyti pasakojimais apie simpatijas, tačiau tai nemaža dalimi priklauso nuo to, kaip sureaguosite į kalbas apie meilę ankstyvoje vaikystėje. Nedera 1–2 kl. simpatijų garsiai nuvertinti – „čia tikrai ne meilė, kokia meilė gali būti tokiame amžiuje“ ir pan. Nenuvertinkite savo vaiko noro dalytis meile, simpatijomis, potraukio kitam žmogui. Priimkite rimtai, – pataria psichologė. – Paauglystėje dėl hormoninių pokyčių labai sustiprėja seksualinis potraukis, noras būti su kitu žmogumi. Būtų daug paprasčiau, jei vaikai patys apie tai papasakotų, bet dažniausiai jas aptaria su draugais. Visgi reikia pasidomėti, paklausinėti. Jei pastebite, kad dukra susidomėjo kokiu berniuku, papasakokite apie savo pirmąją meilę, apie tai, kaip žmonės elgiasi, kai įsimyli, ko tuomet nori. Negąsdinkite lytiniu gyvenimu ir jo pasekmėmis. Ramiai jas aptarkite, pabrėžkite subrendimo lytiniam gyvenimui svarbą, ištikimo, rūpestingo mylinčio partnerio indėlį. Atvirai išsiaiškinkite, ar artumo noras yra įtakotas meilės, susižavėjimo kitam žmogui ar aplinkos spaudimo (vaikino, draugų, kurie jau „tai“ darė, medijos, nes „tai“ daryti smagu). Jei nedrįstate kalbėti apie kontracepciją, pasiūlykite paauglei dukrai drauge apsilankyti pas gydytoją ginekologę, kur gausite visą naudingą informaciją. Kas bebūtų, nepamirškite, kad paauglystė labai trapi, svyravimai nuo juodos iki baltos, meilės ir nemeilės įvyksta akimirksniu, labai svarbu, kad mama, šeima būtų tas uostas, kur saugu sugrįžti, pasipasakoti pasiekimus, paklydimus ir išbandymus.“
Tema tabu
Anot psichologės, yra dalykų, apie kuriuose šeimoje nedera kalbėti, ypač girdint vaikams. „Savo kūno suvokimas ir priėmimas yra labai svarbus visam tolesniam gyvenimui. Jei mergaitė jausis nepatenkinta savo apvalėjančiomis formomis, gali sugalvoti laikytis dietos net būdama aštuonerių, nes reklamose merginos labai lieknos, ar klasėje mergaičių klubai siauresni. Mamos pareigia paaiškinti, jog skirtingi kūnai, netolygūs jų pokyčiai yra visiškai normalu, be to, ji turi labai stebėti pati save. Jei mama neigiamai vertina savo kūną, nuolat kalba apie dietas arba pavalgiusi juokauja, kaip ką tik priaugo keletą kilogramų ir skubės jų atsikratyti į sporto klubą, panašios mintys kyla ir dukros galvoje. Neigiami komentarai apie apkūnius žmones taip pat keliauja tiesiai į mažas galveles.
Bręstančiam paaugliui būtina sveika ir subalansuota mityba ir visai natūralu, kad šiuo metu padidėja apetitas, nes per kelerius metus ūgtelima apie 30 cm. Kalbėkite apie tai, kad valgyti sveiką maistą yra naudinga. Atminkite, kad nepasitenkinimas kūno svoriu labai glaudžiai susijęs su depresija ir valgymo sutrikimais. Jei norite apsaugoti vaiką nuo galimai per didelio svorio, suformuokite taisyklingos mitybos įpročius, ruoškite sveiką maistą ir mėgaukitės valgymo procesu. Maistas ir buvimas prie stalo su šeima turi teikti džiaugsmą, o ne versti nerimauti dėl kąsnių ar kilogramų skaičiaus.“
Straipsnis publikuotas 2017 vasario 4d. portale ji24.lt
Skaitykite daugiau: http://www.ji24.lt/naujiena/vaikai/psichologe-pataria-pirmasis-pokalbis-apie-kuno-pokycius-jau-su-5-metu-dukterimi-551-747020