Straipsnio ,,Kodėl tuokiamės“, tęsinys (2). Straipsnis publikuotas 2015m. ,,Moters psichologija“.
Svarbiausias gebėjimas išsaugoti santuoką yra ne įsipareigojimas, aukojimasis ar besąlyginė meilė, bet gebėjimas mokytis įsimylėti vienas kitą vėl ir vėl (N.F.Harley) .
Kas yra svarbiausia norint išsaugoti santuoką? Žinojimas kaip spręsi konfliktus. Bendravimo įgūdžiai padeda pagarbiai vesti derybas, išspręsti nesutarimus teisingai ir tai padeda išvengti pykčio, kartėlio, kuris išskiria poras. Mokytis bendrauti neeskaluojant pykčio, išsakyti nepasitenkinamus, tačiau vengti nuolatinio partnerio kritikavimo ar bjaurių įžeidimų, kurie griauna mylinčius santykius. Mėgink išsakyti savo nepasitenkinamus sakydama: „Aš blogai jaučiuosi, kai tu….“ vyrai itin sunkiai priima emocinius „pliūpsnius“, kalbėdami apie jus slegiančius, nepasitenkinimą keliančius dalykus. Mėgink tai sakyti kuo ramiau, trumpais paprastais sakiniais, vengiant kritikos.
Be bendravimo, konfliktų sprendimų įgūdžių stiprinimo, verta nepamiršti kitų reikšmingų dalykų, kurie stiprina poros santykius. Kaip išsaugome meilę, klinikinis psichologas W. F. Harley, aprašo savo populiarioje knygoje „Jo poreikiai, jos poreikiai: meilės ryšiu grįsta santuoka“. Anot autoriaus, meilę išsaugome, kai sutampa svarbiausi emociniai poreikiai, bent penki iš šių:
- Prisirišimas.
- Seksualinis pasitenkinimas.
- Kalbėjimasis.
- Partnerystė pasilinksminimuose.
- Atvirumas ir nuoširdumas.
- Fizinis patrauklumas.
- Finansinis palaikymas.
- Palaikymas namų ruošoje.
- Įsipareigojimas šeimos atžvilgiu.
- Žavėjimasis.
Mes išlaikome meilę, kai vengiame įžeisti vienas kitą, kai sutampa svarbiausi suderinamumo kriterijai (panašus intelektas, energingumo ir vertybių lygiai), kai partneriai nori ir sutinka keistis ir visuomet yra abipusė pagarba. Žymus porų terapeutas teigia ir padrąsina tuoktis tik tuomet, kai aistringai myli ir tave aistringai myli. Labai svarbu ir tai, kad jūsų draugai ir šeima jaučia, jog ši santuoka prasminga. Susitarkite, kad susituokus bus būtini pokyčiai, kad prisitaikytumėte vienas prie kito jausmų. Spręsdami konfliktus nepamirškite išreikšti pagarbos vienas kitam.
S.Marshall, 10 būdų kad jūsų partnerystė, santuoka, būtų prasmingesnė: 1. Planuokite susitikimų laiką su savo partneriu. 2. Neužmirškite, kad Jūsų pora yra tavo prioritetas. 3. Nuolat mokykitės vienas iš kito, vienas apie kitą. 4. Skirkite laiko prisirišimui: apkabinimai ir bučiniai stiprina prieraišumą. 5. Mokykitės veikti kažką naujo. 6. Darykite dažniau tai, kas patinka tavo partneriui. 7. Dalinkite komplimentus. 8. Nepamirškite padėkoti, pasakyti ačiū! 9. Kartu planuokite. 10. Palepinkite, „patarnaukite“ savo partneriui. |
Ką duoda santuoka?
Pabaigai, kodėl santuoka yra gerai? Nors žmonių požiūris į santuoką keičiasi, socialinės psichologijos tyrėjai randa daugybę santuokos privalumų. Štai keli jų:
- Vedusios poros gyvena geriau finansiškai;
- Socialinis pranešimas kitiems:
- Santuokinis statusas gali parodyti kitiems, kiek svarbus tau tavo partneris
- Jautiesi ir elgiesi kaip komanda: atsiranda naujos sąvokos kaip „šeima“, „vyras“, „žmona“.
- Santuoka asocijuojama su geresne sveikata, seksualiniu gyvenimu.
- Dr. John Gottman nuomone, santuokos privalumai yra geresnė fizinė sveikata, geresnis pasipriešinimas infekcijoms, sumažėjusi rizika mirti nuo vėžio, širdies ligų.
- Kitas sveikatos privalumas yra ilgesnis gyvenimas: žmonės gyvena ilgiau, jei jie yra santuokiniuose ryšiuose, ypač jei jie yra geruose, teikiančiuose pasitenkinimą santykiuose.
- Santuokoje poros turi daugiau seksualinių santykių, nei vieniši asmenys.
- Anot klinikinio psichologo, mokslų daktaro J. Gottman: santuokoje jūs fiziškai ir psichiškai sveikesni. Jūs mažiau sergate depresija, turite mažiau nerimo sutrikimų, mažiau psichozių, mažiau potrauminių sutrikimų, mažiau fobijų. Jūs taip pat patiriate ir mažiau sužeidimų per nelaimingus atsitikimus, avarijas.
- Santuoka asocijuojama ir su saugumu vyrams bei moterims.
- Mes jaučiamės saugesni, kuomet galime kam nors priklausyti, turėdami savo gyvenimo liudininką.
- Tampame labiau atsipalaidavę ir nurimę. Gauname apsaugą, jog sulauksime pagalbos, kai bus sunku.
- Santuokoje du tampa vienu. Tai išskirtinis vienybės jausmas, tai ryšys kitoks nei bet koks kitas. Santuoka duoda mums gyvenimo partnerį, komandos narį, kai einame gyvenimo keliu ir susiduriame su mums atsiradusiais iššūkiais.
- Gottman J. teigia, jog santuoka padeda sumažinti rizikingą vyrų elgesį. Vyrai nustoja rizikingai elgtis: vairuoti, nardyti išgėrus, atsisako ekstremalių šuolių su virve. Vyrai ima dažniau tikrintis ir prižiūrėti savo sveikatą, ima geriau maitintis. Vieniši vyrai to nedaro.
- Vaikai elgiasi ir jaučiasi geriau, yra mažiau pažeidžiami, kuomet gyvena su savo vedusiais tėvais.
- Pvz., Amerikos tyrimų duomenimis, kartu gyvenančių vaikų tėvai daugiau nei du kartus yra linkę išsiskirti, iki kol vaikui sukaks 12 m., lyginant su vedusia pora.
- Tėčio nebuvimas padidina tikimybę, jog vaikas sirgs psichikos ar elgesio sutrikimais arba turės su nusikalstamu elgesiu susijusių problemų, piktnaudžiaus alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis.
- Santuoka asocijuojama su mokymusi mylėti nesavanaudiškai, augti tiek emociškai, tiek dvasiškai
- Tyrumas. Santuoka yra sukurta „tyrumui“ . Mes esame gundomi beveik kiekvieną minutę ir iš įvairių pusių. Santuokos ryšys teikia mums paramą nugalėti pagundas, nes esame įtraukiami į gilią ir teikiančią pasitenkinimą meilę. Meilę, kurią galima atiduoti ir kurios galima sulaukti iš mūsų partnerio fiziškai, emociškai ir dvasiškai.
- Noras mylėti ir būti mylimam yra bazinis visos žmonijos, mūsų visų poreikis, motyvacija. Mums gyvybiškai svarbu patirti meilę. Santuoka užpildo šį esminį, vidinį mūsų poreikį, moko duoti ir gauti meilę, visokiausiais gyvenimo periodais: “ {…} kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims, – visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu. Tepadeda man Dievas“ (santuokinės priesaikos ištrauka).