Psichologas analizuoja, kaip mes mąstome, jaučiamės ir elgiamės specialisto akimis, o vėliau šias žinias pritaiko padėdamas žmonėms suprasti, paaiškinti ir pakeisti savo elgesį.
Priklausomai dėl kokios problemos kreipiasi klientas, psichologas paprastai konsultuoja, vertina (testai) arba užsiima psichoterapija (turint psichoterapinį išsilavinimą).
Jei kyla kuri nors iš žemiau paminėtų problemų - tai požymis, kad Jums gali būti reikalinga psichologinė pagalba:
- patiriate didelį stresą, bejėgiškumą;
- kamuoja liūdesys, vienišumas, nerimas, baimė;
- kyla minčių apie savižudybę;
- išgyvenate krizę;
- patyrėte netektį: persileidimą, abortą, kūdikio, vaiko ar artimojo;
- išgyvenate skyrybas, netekote darbo ar sunkiai susirgote;
- kyla sunkumų bendraujant su sutuoktiniu, partneriu, artimaisiais, darbe, moksle;
- Jūsų praeities santykiai, patyrimai trukdo šiandieniniame gyvenime būti pilnavertiškais ir laimingais;
- kai sunku suprasti savo vaiką ar paauglį;
- Jus supantys žmones atkreipia dėmesį, reiškia susirūpinimą jūsų emocine, psichine sveikata.
Jei vaikui pasireiškia bent vienas iš žemiau pateiktų elgesio ir emocijų pokyčių, rekomenduojama kreiptis į psichologą:
- vaikui sunku pritapti, adaptuotis mokykloje, susirasti draugų;
- vaikas nuolat liūdnas, susirūpinęs, prislėgtas;
- labai blogai miega;
- turi valgymo problemų;
- turi bendravimo problemų;
- vaiką kamuoja baimės ar įkyrumai, trukdantys jam mokytis, bendrauti, laisvai jaustis;
- vaikas nuolat neramus arba piktas;
- vaikas staiga užsisklendžia, nenori su aplinkiniais bendrauti, pastebimai pasikeitęs, nežaidžia arba nebeužsiima anksčiau pamėgta veikla;
- vaikas kalba, galvoja apie savižudybę.
Psichologas ir klientas dirba kartu - tai dviejų žmonių pokalbis, paremtas verbaline ir neverbaline komunikacija. Todėl labai svarbus tarpusavio ryšys ir supratimas. Moksliškai įrodyta, kad renkantis tinkamą psichologą svarbi ne tik jo kvalifikacija ir kompetencija, bet ir Jūsų jaučiamas asmeninis komfortas susitikimų metu. Pasirinkite tokį specialistą, su kuriuo jaučiatės patogiai ir ramiai.
Visi susitikimai yra konfidencialūs, išskyrus kelias teisiškai numatytas išimtis: jei klientas ar kitas asmuo kelia tiesioginį pavojų sau ar kitam asmeniui, jei susidaro didelė prievartos ar aplaidumo nepilnamečiams asmenimis galimybė. Teismo sprendimas taip pat gali būti priežastis peržiūrėti konfidencialumą. Visos šios išimtys bus detaliai aptartos pirmojo susitikimo metu.
Psichologinis konsultavimas skirtas žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus kasdieniniame gyvenime. Konsultacija - tinkamas būdas spręsti tokias problemas kaip baimė, nerimas dėl ateities įvykių, tarpusavio santykių problemos (santykiuose su sutuoktiniu, vaikais, darbe). Psichologinis konsultavimas tinkamas patyrus krizę, netekties išgyvenimus. Konsultacijos trukmė trumpesnė, ji nukreipta į trumpesnius, daugiau išorinius tikslus, emocijų, simptomų palengvinimą.
Psichoterapijos metu nagrinėjamos gilesnės psichologinės sutrikimų priežastys, sprendžiami vidiniai konfliktai. Psichoterapija taikoma gydant depresiją, nerimą, panikos, valgymo sutrikimus, asmenybės ypatumus. Psichoterapija gali būti taikoma ne tik psichologiniams sutrikimams gydyti, bet ir siekiant geriau pažinti save.
Psichoterapijos trukmė daug ilgesnė: nuo 20 sesijų (trumpalaikė psichoterapija), metų ir ilgiau, nes pokyčiams reikia laiko ir kiekvienam klientui tai individualu.
Psichologai su vaikais paprastai pradeda dirbti, kai jiems sueina 3 m., kai vaikas jau kalba ir pakankamai atskiria save nuo tėvų/globėjų, geba pasakyti ,,aš”. Nors kalba yra vienas iš pagrindinių terapijos metodų, konsultuojant vaikus vien jos nepakanka. Su vaikais terapija vyksta lyg tam tikra susipažinimo kelionė per žaidimą, piešimą, vaidinimą, kai vaikas žaisdamas terapeutui papasakoja apie savo bėdas, sunkumus, išgyvenimus. Vaikų konsultavimas, psichoterapija vyksta 45 min.
Tiek psichologinių konsultacijų, tiek psichoterapijos trukmė priklauso ne tik nuo jos tikslų ar problemos sunkumo, bet ir nuo žmogaus charakterio, jį supančios aplinkos bendradarbiavimo. Konsultacija problemai išspręsti trunka apie 6-15 susitikimų, tačiau būna atvejų, kai prireikia ir daugiau konsultacijų. Tuo tarpu psichoterapijai teks skirti daugiau laiko: trumpalaikė terapija trunka apie 15-40 sesijų, ilgalaikė psichoterapija nuo vienerių metų (40 sesijų) ir daugiau. Susitikimai vyksta 1-2 kartus per savaitę po 45-50 min.
Psichoterapija ar psichologinis konsultavimas paprastai baigiami pasiekus numatytus tikslus: sumažėjus ar visiškai dingus simptomams, atsiradus harmoningiems tarpusavio santykiams, sumažėjus įtampai kasdieniniame gyvenime, atsiradus gilesniam savęs pažinimui ir t.t. Pasibaigus psichoterapijai ar psichologinėms konsultacijoms kai kurie žmonės vėl atvyksta po metų ar dvejų pakartotiniam susitikimui.
Jei negalite atvykti, informuokite mane mažiausiai 48 val. iki numatyto susitikimo. Vėlesnis pranešimas ar neatvykimas bus apmokestinti mano įprastu valandiniu įkainiu.